1139 Budapest,
Váci út 81.
Email: centerfitness81@gmail.com
Tel: +36-1/239-1129
Mobil: +36 30/254-9847
Goócz Géza vagyok, ízületi és mozgásszervi problémák, sportsérülések megelőzése és rehabilitációja,teljesítményfokozás, műtét utáni rehabilitáció az emberi testet behálózó kötőszöveti rendszer összefüggésein alapuló technikák használatával.
A kisugárzó mozgásszervi fájdalmak csökkentésére és megszüntetésére kifejlesztett technika. Ellentétben a hagyományos masszázskezelésekkel a trigger-masszázs a kisugárzó fájdalmakat okozó pontokban összegyűlt feszültséget feloldva csökkenti a fájdalmat. A kisugárzó fájdalmat okozó pont és a fájdalom legtöbbször nem esik egybe. A kisugárzó fájdalom forráspontja (trigger-pont) megfelelő ismerettel és gyakorlattal könnyedén megtalálható.
A trigger-masszázs önmasszázsként és terápiaként egyaránt eredményes. Önmasszázs esetén speciális kiegészítő eszközöket, trigger-kampót, SMR labdát, vagy biztonságos lágylézer készüléket használunk.
A kineziológiai tape anyagot a japán kiropraktőr, Dr. Kenzo Kase az 1970-es években fejlesztette ki, az ugyancsak japán Nitto Denko céggel együtt. Csak Európában már több, mint 150 utángyártott kineziológiai tape anyag került forgalomba.Kizárólag a K-Active cég által gyártott és forgalmazott eredeti, japán kineziológai tapaszt használom.
A K-Active módszer fő célja a test öngyógyító folyamatainak támogatása és aktiválása a tape megfelelő felhelyezésével. A tape tulajdonságai a bőrhöz hasonlítanak, így felhelyezésével pozitív információkat közvetít testünknek.
A kineziológiai tape terápia ismerete lehetővé válik az ízületi mozgástartományok növelése, az izmok mozgékonyságának támogatása, a nyirokrendszer és a fájdalomcsillapító folyamatok aktivizálása.
Kinek való a kineziológiai tapasz?
Legtöbbször a sportolókon láthatunk színes kineziológiai tapaszokat, de ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy a K-Active terápia csak a sportban alkalmazható.
A klasszikus sportsérüléseken kívül, mozgásszervi fájdalmak és ízületi panaszok esetén, műtétek utáni rehabilitációs időszakban hatékony eredményeket érhetünk el. Hasonlóan ortopédiai, nyirokrendszeri, neurológiai, belgyógyágyaszati, nőgyógyászati és gyermekgyógyászati területen alkalmazzák nagy eredménnyel.
Miért használjuk a kineziológiai tapaszt?
A K-Active kineziológiai tape terápia az emberi testet egységként kezeli, egymással szoros kapcsolatban lévő elemek hálózataként (bőr, kötőszövet, fascia-rendszer, izmok, zsigerek, stb). A test rendszerében megjelenő eltérések következtében az egyensúly felborul, ami fájdalommal, mozgásszervi vagy egyéb panaszokkal járhat.
Önmagában a tape felhelyezével az érintett területre, nem oldjuk meg a problémát. Felismerve az eltéréseket a képzett K-Active terapeuta képes még a tape felhelyezése előtt letesztelni a megfelelő és az adott esetben jól müködő technikát, azaz felhelyezési módot.
Lágylézer terápia:
A fizioterápiában több évtizede ismert és használatos módszer az un. lágylézer készülékek alkalmazása, legfőképpen sebgyógyítás és mozgásszervi problémák kezelésére. Manapság már egyre több területen alkalmazzák a lézerkészülékeket.
A magyar fejlesztésű Safe Laser készülék az első olyan, a szemre biztonságos lézer, amihez nem szükséges semmilyen biztonsági felszerelés, mint az más lézerek esetében.
A lézerfény gyógyhatásai
Az SMR System lényege az izmokban, az izompólyákban, a kötőszövetben kialakult feszültségek feloldása. Az izom újra elnyeri optimális teljesítőképességét, könnyebben regenerálódik, megelőzhetőek a sérülések.
Mire való az SMR?
-Stresszoldás,közérzetjavítás:A kötőszövet képes magában raktározni a feszültséget. A kötőszöveti feszültségek megszüntetésével érhető el a stresszoldás. A stressz megszüntetése a testben kihat a gondolkodásunkra és az érzelmeinkre is. Stresszoldással biztosíthatjuk a jó közérzet elérését is.
–Rehabilitáció,megelőzés: A laza és rugalmas kötőszövet biztosítja az izmok optimális működését, ennek segítségével a sérülések megelőzhetőek. Régi sérülésekből eredő ízületi és izomproblémák megszüntethetőek, a sérülések okozta stresszt feloldja. A regenerációs folyamatok felgyorsulnak, így a gyógyulási folyamat eredményesebbé válik. A rehabilitáció ideje lecsökken, a sportoló hamarabb térhet vissza.
–Mozgástartomány növelése: A rendszeres SMR masszázs segítségével elérhető a könnyebb és fájdalommentes mozgás. A merev ízületek lazábbak és rugalmasabb lesznek. Az izmok ruganyossá és erőssé válnak. A mozgást gátló izomláz megszüntethető, növekedik az ízületi mozgástartomány. Edzések előtt és után, valamint edzések részeként remekül alkalmazható.
–Testtartás és test-tudat javítása: Javíthatjuk a testtartást. Az egyoldalú terhelésekből vagy az ülőfoglalkozásból eredő problémák az SMR System gyakorlatainak alkalmazásával megszüntethetők. Nem szimmetrikus mozgást végző sportolók esetében megszüntethetők az ebből eredő panaszok, tartásbeli problémák. Egyre több gyógytornász és rehabilitációs szakember használja a gyógytorna és korrekciós gyakorlatok szerves részeként az SMR System gyakorlatait.
–Fájdalomcsökkentés (izületi- és izomfájdalom,izomláz):Az izomlázból eredő fájdalmak megszüntetésén kívül az SMR System aktiválja a test öngyógyító folyamatait. Ennek következtében jellemzően a stressz és túlterhelés következtében megjelenő ízületi fájdalmak megszüntethetőek. Izomsérülések esetében alkalmazva meggyorsítja a regenerációs folyamatokat.
–Cellulitisz kezelés támogatása: A cellulitisz, a narancsbőr és egyéb kötőszöveti gyengeségből eredő problémák megszüntethetők.
–Nyirok és vérkeringés javítása: A méregtelenítésben szerepet játszó nyirokrendszer működését segíti, a vérkeringést fokozza.
–Sportteljesítmény növelése: A kötőszövet rugalmassága biztosítja az izom erejét. A feszültségek feloldásával azonnal a maximálisra növelhető az izomerő. Ennek következtében a teljesítmény növelhető. A visszanyert izomerő és az ízületek optimális működése biztosítja, hogy a sportteljesítmény növekedése tartós maradjon.
Az FMS a Functional Movement Screening rövidítése, ami annyit tesz, mint Funkcionális Mozgás(minta) Szűrés. Mit takar ez a sokatmondó név? Funkcionális mozgásminta szűrés: tehát egy szűrő eljárás arra vonatkozóan, hogy a funkcionális mozgásmintáid mennyire működnek jól.
De mik azok a funkcionális mozgásminták? A funkcionális, vagy inkább fundamentális (vagyis alapvető) mozgásmintáid azok, amelyek nélkül nem tudsz mozgásos testként működni, mint például mászás, lépés, guggolás, nyomás vagy húzás. Ahhoz, hogy ezeket a mozgásokat hatékonyan végre tudd hajtani, bizonyos alapfeltételeknek teljesülnie kell, például guggoláshoz nem árt, ha a csípőd elég nagy mozgástartományban mozog, különben a guggolás alsó pozíciójában begörbül a hátad – és ha ha elég sokat csinálod elég nagy terheléssel, akkor akár gerincsérved is lehet.
Az FMS ezeket az alapfeltételeket vizsgálja, nevezetesen, hogy
1. a megfelelő mozgástartományaid rendelkezésre állnak-e?
2. a megfelelő ízületeid (pl. a vállad) elegendően stabilak-e?
3. a törzsed megfelelően stabil-e?
4. a két oldalad között van-e jelentős asszimetria?
Az FMS az összefüggéseket is próbálja feltárni. A tested egy komplex rendszer, amelyben mozgástanilag is minden mindennel összefügg. Ha például a térded fáj, az nem feltétlenül térd problémát takar, hanem könnyen adódhat abból, hogy a bokád nem mozog elég jól, és a hiányt a térdízület próbálja meg pótolni – őt viszont nem erre tervezték, így több-kevesebb idő elteltével elkezd fájni. Erre mondjuk azt, hogy nem a tettes sír, hanem az áldozat!
Sérülést megelőzni nagyon nehéz! Az FMS azon kevés eszközök egyike, amelyekkel ez lehetővé válik. A legnagyobb sérülést előre jelző faktorok a következők:
– csökkent mozgástartomány
– instabil ízület
– instabil törzs
– jelentős asszimetria (pl. a két váll mozgástartománya között)
Az FMS képes ezeket felderíteni és a korrekciós gyakorlatokkal (amelyek beépíthetők akár a bemelegítésbe is), ezek a problémák orvosolhatóak, így a sérülés kockázata minimálisra csökkenthető.
Az FMS mérés 7+3 gyakorlat végrehajtását öleli fel, amelyet az FMS szakértő egy szigorú kritériumrendszer szerint pontoz. A teljes teszt elvégzése után egyértelművé válik az FMS szakértő számára, hogy hol található a legnagyobb korlátozottság, amely a legnagyobb sérülésveszélyt hordozza magában. Korrekciós terv igénylése esetén erre a problémára a megfelelő gyakorlatokat fogja kieszelni, amellyel már csak annyi a teendő, hogy rendszeresen elvégzed! Kb. 6 hét után célszerű visszamérni (vagyis végrehajtani még egy FMS tesztet), mert ebből kiderül, hogy a gyakorlatok megfelelően működtek-e, és a várt javulás megtörtént-e. Ebből a mérésből az is kiderül, hogy mi a következő, amivel érdemes foglalkozni a jobb és biztonságosabb mozgás érdekében. A tesztelést azonban nem kell az idők végezetéig ismételni. Ha megvan egy minimális belépő szintű pontszám, akkor a választott sportod komolyabb sérülés veszély nélkül folytatható és nem feltétlenül van szükség korrekcióra.
Goócz Géza
Rehabilitációs szakember, funkcionális tréner
Email: info@trainergg.hu
Mobil: +36 (70) 220 – 4940